Гендерна рівність – рівні права жінок та чоловіків на робочому місці
Гендерна рівність – це основа справедливого та сучасного суспільства. Українське законодавство зобов’язує роботодавців створювати умови, які дозволяють чоловікам і жінкам працювати на рівних.
Принцип гендерної рівності закріплено в статтях 21, 24 та 51 Конституції України. У частині третій статті 24 Основного закону зазначено, що права жінок і чоловіків повинні бути захищені, зокрема через забезпечення рівних можливостей у суспільному житті, освіті, праці та оплаті праці.
Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» зобов’язує роботодавця:
– створювати умови праці, які дозволяли б жінкам і чоловікам здійснювати трудову діяльність на рівній основі;
– забезпечувати жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов’язками;
– здійснювати рівну оплату праці жінок і чоловіків при однаковій кваліфікації та однакових умовах праці;
– вживати заходів щодо створення безпечних для життя і здоров’я умов праці;
– вживати заходів щодо унеможливлення та захисту від випадків сексуальних домагань та інших проявів насильства за ознакою статі.
Відповідно до вищезазначеного закону роботодавцям забороняється в оголошеннях (рекламі) про вакансії пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, висувати різні вимоги, даючи перевагу одній із статей, вимагати від осіб, які влаштовуються на роботу, відомості про їхнє особисте життя, плани щодо народження дітей.