Миколаївська громада
Сумська область, Сумський район

Вірус ящуру у тварин – що потрібно знати!

Дата: 17.03.2025 13:47
Кількість переглядів: 38

В Україні від 07.03.2025 року введено заборону на ввезення тварин і продукції тваринного походження з Угорщини через загрозу поширення ящуру. Жорсткий контроль та превентивні заходи допоможуть захистити український тваринницький сектор від небезпечного вірусу. З метою мінімізації ризиків поширення ящуру, Держпродспоживслужба заборонила ввезення в Україну:

  • тварин, чутливих до вірусу ящуру;
  • генетичного матеріалу;
  • сировини та продуктів тваринного походження від сприйнятливих видів тварин.

Ці обмеження спрямовані на запобігання занесенню небезпечного збудника на територію України, що могло б призвести до значних економічних та екологічних наслідків для тваринництва.

Угорська влада виявила хворобу на фермі великої рогатої худоби, де утримували 1400 голів тварин. Це стало першим випадком ящуру в країні за останні 50 років. Ферма розташована поблизу кордону зі Словаччиною, що спричинило введення обмежень і в цій країні.

 

Що варто знати про ящур?

Ящур - це гостро протікаюче висококонтагіозне вірусне захворювання, яке здебільшого вражає велику рогату худобу, свиней та інших  парнокопитних, проте також сприйнятливі і дикі тварини (олені, козулі, лосі та дикі кабани).

            Хвороба реєструється у багатьох країнах світу. Всього налічується 7 імунологічно відмінних серотипів: А,О,С, SAT1, SAT2, SAT3, Asia1, які разом налічують більше 60  штамів. Імунітет до одного серотипу не захищає тварину від інших серотипів.

На ящур можуть хворіти і люди. Основний шлях інфікування людей відбувається через вживання сирого молока хворих на вірус ящуру тварин, а також через продукти його переробки, рідше через м’ясо. Можлива пряма передача інфекції людині повітряно-краплинним шляхом при контакті з хворою твариною. Люди здатні виділяти вірус у респіраторному тракті протягом 24-48 годин.

Виникнення даного захворювання може мати вплив на розвиток сільського господарства та значні економічні збитки. Хвороба має здатність швидко поширюватись на значній території, серед молодняку викликає високий падіж та поодинокі летальні випадки серед дорослих тварин.

 

Шляхи передачі ящуру:

  • прямий контакт з інфікованими свійськими або дикими тваринами. Виділення вірусу відбувається через дихання, зі слини, фекалій та сечі, молока та сперми - за 4 дні до появи клінічних ознак;
  • контаміновані продукти тваринного походження (необроблені м’ясні продукти, харчові відходи та молоко). Вірус здатен зберігатись від одного дня до декількох тижнів;
  • забруднений одяг, взуття, обладнання та інше (сіно, корм, вода, молоко та біопрепарати);
  • може передаватись через повітря (вітер) за  низької температури та високої вологості.

Інкубаційний період може тривати від декількох днів до двох тижнів.

Як розпізнати ящур?

Важкість клінічних ознак залежить від штаму вірусу, віку, виду та породи інфікованих тварин. У хворих тварин на внутрішній поверхні ротової порожнини, язиці, вимені та кінцівках спостерігають ураження афтами. Також з’являється слиновиділення, анорексія, кульгавість, лихоманка, аборт і раптова загибель новонародженого молодняку та зниження молочної продуктивності.

У разі підозри щодо наявності хвороби у свійських тварин необхідно негайно повідомити Сумське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області чи державну лікарню ветеринарної медицини у вашому районі.

 

Задля попередженню виникнення даного захворювання серед тварин необхідно:

  • дотримуватись суворого контролю доступу людей, транспортних засобів та обладнання до стада;
  • забезпечити регулярну дезінфекцію місць утримання тварин, обладнання, одягу та взуття;
  • дотримуватись обов’язкового профілактичного карантинування під час переміщення тварин до або з господарства;
  • забезпечити належну утилізацію гною та сміття, утилізацію трупів тварин здійснювати на місцях діючих худобомогильників та біотермічних ям;
  • користувачам мисливських угідь всіх форм власності, у разі виявлення трупів диких парнокопитних тварин повідомляти державну службу ветеринарної медицини району.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора