Миколаївська громада
Сумська область, Сумський район

Пам'ятка населенню: як запобігти зараженню ботулізмом?

Дата: 12.06.2024 10:41
Кількість переглядів: 44

Фото без опису

З метою недопущення виникнення токсикоінфекцій серед населення небезпечною рибою, яка може бути перероблена та реалізована недобросовісними виробниками нагадаємо, які заходи слід вжити аби вберегтися від цієї небезпечної недуги.

           Ботулізм - гостре інфекційне захворювання, що виникає внаслідок вживання продуктів, які містять отруйні речовини (токсини), що виробляються бактеріями ботулізму. Цей токсин є однією з найсильніших біологічних отрут. Збудник хвороби міститься в ґрунті, озерах, морях, мулі, у вмісті кишківника тварин, птахів, молюсків і риб. Тому людина може заразитися ботулізмом при вживанні продуктів тваринного і рослинного походження, що не пройшли достатню термічну обробку. Найчастіше збудник міститься в консервах, а також у продуктах тривалого зберігання: шинці, ковбасах, в'яленій і солоній рибі. При цьому запах, смак і зовнішній вигляд продуктів не змінюється.                                                                                                  

           Оскільки ботулізм важке захворювання, що викликає незворотні наслідки і може призвести до смерті хворого, займатися самолікуванням категорично не рекомендується.   Враховуючи важкий характер перебігу хвороби та можливі наслідки, краще проводити заходи щодо профілактики ботулізму, головними із яких є для:

Операторів ринку, з виробництва та обігу риби та рибної продукції:

  •  в літній період виробляти лише патрану рибу;

 

  •  не допускати прийом і реалізацію риби без супровідної документації, в немаркованій тарі, перевезення риби транспортом, який не відповідає вимогам законодавства в сфері безпечності харчових продуктів, посилити виробничий контроль, зокрема забезпечення гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, проведення навчання із гігієни персоналу потужностей, який працює у зоні поводження з харчовими продуктами, забезпечити відповідний температурний режим на всіх етапах обігу рибної продукції;

Підприємців:

 - реалізувати на ринках кожну партію риби та рибної продукції, яка  надходить по товарно-транспортних накладних та відповідних супровідних документах лише із зазначенням термінів її придатності;

- громадяни, які збувають рибу також повинні мати документи, що свідчать про законність її придбання (товарно-транспортна накладна, в якій зазначено, де придбано рибу) та після проведення ветеринарно-санітарної експертизи з послідуючою видачею експертного висновку;

- рибу необхідно перевозити у спеціально обладнаних цистернах, контейнерах, бочках, які легко мити та дезінфікувати.

- оператори ринку повинні бути забезпечені повним комплектом санітарного одягу. Кожен працівник повинен мати особисту медичну книжку встановленого зразка з відміткою про проходження медичного огляду не рідше одного разу на рік. Працівники, які не пройшли медичне обстеження, до роботи не допускаються.

- не підлягає продажу жива та охолоджена риба з ознаками паразитологічних захворювань, з каламутним слизом, кислуватим запахом, тьмяною лускою, каламутними запалими очима.

- умови та терміни зберігання риби повинні відповідати вимогам нормативно -правових актів. Термін зберігання і реалізації риби при температурі води +11 -+15°C: у літній період - 24 години.

Сумське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області нагадує, юридичним та фізичним особам-підприємцям про адміністративну відповідальність у вигляді штрафу за порушення ст. 65 законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин ЗУ №2042-VIII від 18.05.2017р., а саме: виробництво, зберігання харчових продуктів без отримання експлуатаційного дозволу, відсутність державної реєстрації потужності та відсутність впровадження на потужності постійно діючих процедур (НАССР), недотримання відповідних температурних режимів, неправильне маркування  тощо.

Громадян:

- не купувати будь-яку рибу та рибопродукти  у невстановлених  (незареєстрованих) операторів ринку, що реалізують свою продукцію через інтернет мережу та в місцях стихійної торгівлі, рибні консерви домашнього виготовлення. Терміни  зберігання   і   реалізації  живої  риби  при температурі води в акваріумі +11 °C ... +15 °C весняно-літній період - 24 години.

- звертати увагу на стан живої риби,  температуру та терміни реалізації;

- цікавитися експертними висновками на дані партії живої риби, товаро-транспортними накладними на рибопродукти: солену, копчену, в’ялену, сушену рибу, рибні консерви, пресерви;

- при виникненні будь-якої підозри – звертатися в лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринках.

Не нехтуйте нашими рекомендаціями.

Увага! Виникненню хвороби легше запобігти, ніж її лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора