Миколаївська громада
Сумська область, Сумський район

Раціональне харчування – запорука здоров’я

Дата: 13.03.2024 10:09
Кількість переглядів: 124

За визначенням ВООЗ: «здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад». Відомо, що 80% нашого самопочуття залежить від правильного здорового харчування, яке полягає у встановленні гармонії між продуктами харчування та гомеостазом організму. Раціональне харчування забезпечує нормальний ріст і розвиток організму, визначає розумовий і фізичний розвиток, оптимальне функціонування всіх органів і систем, формування імунітету та адаптаційних резервів організму.

 

Оскільки однією з основних причин низької тривалості життя українців є неправильне харчування, фахівці МОЗ розробили сім рекомендацій, слідуючи яким українці зможуть стати здоровішими:

                     
 1. КОНТРОЛЮЙТЕ КАЛОРІЙНІСТЬ ЇЖІ

У кожної людини індивідуальна потреба в енергії. Все залежить від розмірів тіла та фізичної активності. Якщо впродовж тривалого часу енергії з їжею ви отримуєте значно більше, аніж витрачаєте, то з’являються зайві кілограми або навіть ожиріння. Понад 50% дорослих українців мають надмірну вагу або ожиріння.

Підтримка ваги в нормі – це профілактика найбільш небезпечних захворювань – серцево-судинних, діабету та раку.

 

Підтримувати енергетичний баланс та попередити набір зайвої ваги слід допоможуть такі правила:

- споживайте переважно натуральні рослинні продукти багаті на харчові волокна, які містять значно меншу кількість калорій (1,5 ккал – 2,5 ккал/г) у порівнянні з обробленими.

- обирайте продукти з низьким вмістом цукру, жиру та відповідно з незначною енергетичною щільністю.

- споживайте напої, які не містять калорій. Обмежте вживання соків менше 200 мл на день.

- регулярно (принаймні раз на тиждень) зважуйтесь та контролюйте свою вагу.

 

2. ЩОДНЯ ВЖИВАЙТЕ КОРИСНІ ПРОДУКТИ ІЗ РІЗНИХ ГРУП

Ваш організм отримає достатню кількість корисних речовин та енергії, якщо щодня ви будете споживати продукти з основних п’яти груп:

1. Різноманітні та різнокольорові овочі, а також бобові: 300 г овочів за 4-5 порцій та 75 г бобових на добу;

2. Фрукти та ягоди: 300 г за 2 порції на добу;

3. Цільні злаки або злакові продукти, які зберігають у своєму складі максимальну кількість харчових волокон – хліба, каші, пластівців, макаронних виробі :  70г цільних злаків для жінки та 90г – для чоловіка.

4. Нежирне м’ясо та птиця, риба, яйця, горіхи та насіння: переважно м’ясо птиці, 2-3 рибні страви на тиждень, 1-2 яйця на добу, 2 ложки горіхів та насіння на добу.

5. Молоко, йогурт, сир, переважно із помірним вмістом жиру, або їх альтернативи: низької та помірної жирності, 2,5-3 порції на добу.


3. СПОЖИВАЙТЕ МЕНШЕ СОЛІ, ЦУКРУ ТА ЖИРІВ

Рекомендована денна норма солі - 5 г на день (близько однієї чайної ложки), вільного цукру (як сахарози, так і фруктози) - менше 50 г на добу  (краще обмежити до 25 г – це 5 чайних ложок або склянка фруктового соку).

Для середнього рівня споживання калорій (2000 ккал/д) загальне споживання жирів має бути менше 70 г на день, а споживання насиченого жиру менше 25 г на день.

 

4. ДОТРИМУЙТЕСЬ ОПТИМАЛЬНОГО РЕЖИМУ ХАРЧУВАННЯ

Ідеальний режим харчування є індивідуальним для кожної людини, але можна визначити загальні принципи:

- сніданок протягом першого часу після підйому, обід,  вечеря не пізніше трьох годин до сну;

- інтервал між основними прийомами їжі не перевищує три з половиною – чотири години;

- протягом дня один-два перекуси.

Щоденний сніданок, регулярні основні прийоми їжі та перекуси запобігають надмірним коливанням рівнів гормонів, які відповідають за відчуття голоду/насичення, забезпечуючи помірне споживання їжі із тривалим відчуттям ситості.

 

5. ПИЙТЕ ДОСТАТНЬО РІДИНИ

Обирайте напої, які не містять багато калорій. Не починайте вживати алкоголь або обмежте його споживання.

Норма рідини в день для дорослої людини - 4% від загальної маси тіла, тобто 2800 – 3000 мл/день при вазі 70-75 кг. Людина може задовольняти у потребу в рідині, споживаючи лише воду. Але існують і інші джерела рідини - рідкі страви, харчові продукти та напої. Майте на увазі, на показники потреби в рідині впливають різні фактори - індивідуальні особливості, рівень фізичної активності та температура навколишнього середовища. Головним сигналом та контролером споживання рідини – є відчуття спраги. Споживання води та напоїв відповідно до цього відчуття забезпечує належною кількістю рідини здорову людину.

 

6. ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРАВИЛ ХАРЧОВОЇ БЕЗПЕКИ

П’ять принципів харчової безпеки від Всесвітньої організації охорони здоров’я дозволять захиститись від кишкових інфекцій та виключать ризик харчових отруєнь:

1. Дотримуйтесь чистоти;

2. Відокремлюйте сире від готового;

3. Ретельно просмажуйте або відварюйте харчові продукти;

4. Зберігайте харчові продукти при безпечній температурі;

5. Обирайте свіжі та не зіпсовані харчові продукти.

 

7. БІЛЬШЕ РУХАЙТЕСЬ

Регулярна фізична активність є обов’язковою та незамінною складовою здорового способу життя у будь-якому віці. Щоденні різноманітні фізичні вправи допоможуть зменшити ризик небезпечних захворювань, включаючи патологію серця, інсульт, діабет та рак, поліпшать функціональний стан кісток та суглобів, рівень самооцінки та якості життя, апетит та можливість споживання більшої кількості здорової їжі.

 

Нездорове харчування призводить до багатьох захворювань, пов’язаних із дефіцитом поживних речовин, калорій або ж із їх надлишком. Особливо це небезпечно в дитячому та підлітковому віці, коли продовжують формуватися всі системи організму.У людей із недостатньою масою тіла спостерігається дефіцит поживних речовин. У них ослаблений організм, вони схильні до депресії, апатії, роздратувань. Люди з надлишковою масою тіла чи ожирінням мають більший ризик виникнення серцево-судинних і онкологічних захворювань, цукрового діабету ІІ типу. Надлишкова кількість деяких поживних речовин може призводити до розладів травлення, цирозу печінки, зоба, кровотеч і крововиливів.

Правил здорового харчування дотримуватись не настільки складно, як видається спочатку. Просто усвідомте, що правильне харчування повинне стати частиною здорового способу життя, вашою позитивною звичкою, а не тимчасовою дієтою. Яке б меню ви не обрали, старайтесь харчуватись здорово, різноманітно та збалансовано!

Правильно харчуйтеся і будьте здорові!

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Сумського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора